A STRUGGLE FOR DEMOCRACY / BOJ ZA DEMOKRACIU

A STRUGGLE FOR DEMOCRACY / BOJ ZA DEMOKRACIU

Screen-show v rámci medzinárodnej kampane #FreeShahidulAlam

 

Prezentácia fotografie bangladéšskeho fotografa Shahidula Alama je súčasťou masovej medzinárodnej výstavy iniciovanej Northern Centre of Photography pri University of Sunderland, londýnskym Autograph-om  a bangladéšskou Drik Picture Agency, ako súčasť medzinárodnej kampane za slobodu nespravodlivo uväzneného fotografa.

Masové screen-shows prebiehali v termíne 8. – 28. októbra 2018 po celom svete, pričom presahy termínov naďalej umožňujú podporiť medzinárodnú protestnú akciu za slobodu tlače. Galéria umelcov Spiša spolupracuje s Northern Centre of Photography pri University of Sunderland a Domom fotografie, o.z. v rámci projektu #FreeShahidulAlam (Osloboďte Shahidula Alama).

 

Shahidul Alam (*1955) je fotograf s medzinárodným renomé, držiteľ mnohých prestížnych fotografických cien, aktivista za ľudské práva a priekopník digitálneho média. Shahidul založil niekoľko mimoriadne vplyvných fotografických organizácií v Ázii, vrátane Drik Multimedia Agency, Pathshala School of Photography a Chobi Mela International Photography Festival. Medzi mnohými oceneniami je Shahidul čestným členom Royal Photographic Society vo Veľkej Británii a hosťujúci professor na University of Sunderland v severnom Anglicku. Predsedal porote na World Press Photo, jeho fotografie boli vystavené a publikované po celom svete. V októbri 2018 získal cenu Lucie Award na počesť jeho medzinárodných úspechov v humanitárnej fotografii.

               6. augusta 2018 bol Shahidul obvinený a uväznený na základe paragrafu 57 Bangladéšskeho zákona o informačnej a komunikačnej technológii po tom, ako poskytol interview televízii Al-Jazeera o vlne študentských protestov v Bangladéši, na základe čoho mu hrozí minimálny trest vo väzení na 7, maximálny na 14 rokov. Amnesty International považuje Shahidula Alama za väzňa svedomia, zadržiavaného len za legitímne použitie slobody prejavu a preto vyzýva na jeho okamžité a bezpodmienečné prepustenie.

                   

Môžete pridať aj svoj hlas za oslobodenie fotografa v rámci globálnej kampane:

pošlite e-mailom podporu pre Shahidula autoritám v Bangladéši via Amnesty International: https://www.amnesty.org.uk/actions/free-shahidul-alam

Podporte kampaň aj na instagrame #FreeShahidulAlam

NEWSLETTER
NOVINKY PRIAMO NA VÁŠ E-MAIL

počítadlo.abz.cz