9 x 9 / SPIŠ – SPAIN

9 x 9 / SPIŠ – SPAIN

Výstava 9 x 9 / Spiš – Spain je súčasťou medzinárodného výmenného programu, ktorého cieľom je konfrontácia súčasnej španielskej tvorby so slovenskou výtvarnou scénou. Galéria umelcov Spiša po prvýkrát na Slovensku predstavuje deviatich súčasných španielskych umelcov v rámci spolupráce s galériou Coll Blanc v meste Culla v španielskom kantóne Castelló. Výstava prezentuje súčasné trendy v španielskom umení (maľba, socha, inštalácia, video) s dôrazom na nové mená a experimentálne postupy deviatich výtvarníkov: Eduardo Alonso, Pepe Beas, Marie Pierre Guiennot, Alejandro Mañas, Claudia Martinez, Juan Orti, Mariano Poyatos, Ramón Roig a Mar Vicente.

 

"Názov výstavy 9 x 9 symbolizuje počet výtvarníkov, ktorí sa projektu zúčastňujú: deväť Španielov versus deväť Slovákov. Plánované výstavy štartujú u nás na Spiši, a to uvedením španielskych autorov. Vybraní slovenskí výtvarníci budú prezentovaní v našej galérii od decembra, 2015 – budúcu jeseň by mali mať výstavu v Španielsku. Projekt kurátorsky pripravili výtvarníci: spišská autorka Katarína Balúnová a umelec, ktorý je zároveň riaditeľom Coll Blanc – Marianno Poyatos. Slovenskú "deviatku" tvoria výtvarníci: Katarína Balúnová, Marek Brincko, Jaro Čech, Slavo Durkaj, Darina Kmeťová, Zuzana Križalkovičová, Dagmar Mavrevová, Boris Vaitovič a Vladimíra Weiss" uvádza výstavu riaditeľka galérie Mgr. Lucia Benická.

 

Výtvarníčka Katarína Balúnová, iniciátorka a kurátorka projektu, poznamenáva: „Pre mnohých zúčastnených autorov je typické experimentovanie s materiálmi a široký záber umeleckého vyjadrenia od maľby cez sochu – objekt, inštaláciu až k fotografii a videu. Napriek rozdielnosti vo zvolenom materiáli a technike nachádzame v prezentovanej tvorbe spoločné tematické záujmy týkajúce sa najmä reflektovania spoločnosti, či už priamo, alebo prostredníctvom architektúry a urbanizmu, čo vedie postupným očistením formy až k tvarom blízkym geometrickej abstrakcii.”

Mariano Poyatos dodáva: "Tento projekt vyrastá z potreby prelomiť geografickú izoláciu, v ktorej sme vo výtvarnom umení často nútení pracovať. 9 x 9 je zbúraním bariér a zároveň konštrukciou komunikačných mostov, ktoré umožnia vytvorenie budúcej spolupráce. Výstava je reflexiou deviatich umelcov pri hľadaní spojenia medzi ich ľudskou prirodzenosťou a vesmírom."

 

Kurátori: Mariano Poyatos, Mgr. art. Katarína Balúnová

Odborná spolupráca: Mgr. Lenka Králová, Mgr. Lucia Benická

Grafika: Mgr. art. Ivana Betková

 

Medzinárodný projekt je realizovaný vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR, príspevku Španielskej ambasády v SR a galérie Coll Blanc.

Vernisáž

14.10.2015 o 17:00 hod.


Miesto konania

Galéria umelcov Spiša
Zimná 46, Spišská Nová Ves


Trvanie

14.10.2015 - 21.02.2016Pozvánka (stiahnuť)

Plagát (stiahnuť)

Tlačová správa (stiahnuť)
NEWSLETTER
NOVINKY PRIAMO NA VÁŠ E-MAIL

počítadlo.abz.cz