TOMÁŠ AGAT BŁOŃSKI

TOMÁŠ AGAT BŁOŃSKI

Premiérová výstava významného slovenského fotografa a intermediálneho autora, v súčasnosti pôsobiaceho v poľskom Krakove, sa zameriava na výber z tvorby za posledné dve dekády. Výstava prezentuje rozsah diel od analógu, experimentu via digitálne médium po aplikácie v mobile a na internete, s dôrazom na intermediálne interpretácie, ako aj na interakciu s návštevníkom (pri digitálnych médiách) v jedenástich vybraných cykloch: Agat, Camera Obscura, CD-Tom, Entries, Ja som!, Hľadanie či klamanie, Je láska umenie?, lampyris_insanus, My sme..., Veci Ameriky, Voda Duch Vzduch.

 

Gro autorovej tvorby spočíva v osobnej reflexii videnia sveta – mnohé z jeho cyklov sú interpretované ako vizuálna poézia: "Možno sa dá povedať, že báseň plynie a fotografia jednoducho je. Ale to len tak z jednej strany, pretože aj fotografia môže plynúť a báseň jednoducho byť. Možno preto z niektorých mojich prác cítiť postupy, ktoré sú príznačné pre poéziu..." (T. A. Błoński, 2009)

 

Autorovu tvorbu uvádza kurátorka výstavy, Mgr. Lucia Benická: "Na konci 90. rokov 20. storočia zväčšoval Błoński diela v poctivej fotografickej chémii – mnohé z nich sa vo veľkom formáte stali unikátnym a jediným originálom (napr. v cykloch Camera Obscura, My sme...).  Od r. 1996 realizoval originálnym fotoaparátom AGAT fotopríbehy v sekvenciách (názov ktorého sa premietol do pomenovania tvorivej skupiny výtvarníkov počas štúdia na VŠVU a neskôr si ho privlastnil v mene), v r. 2004 bol finalistom prestížnej Ceny Oskára Čepana (cyklus Voda Duch Vzduch – záznam akcií s rôznymi objektmi). Záujem o aplikáciu fotografie do takmer kinematografických sekvencií sa pretavil do niekoľkých interaktívnych sérií, napr. CD-TOM a Entries. Vo svojej poslednej tvorbe využíva nové média, ako aj experimentuje s konzumnou formou zobrazenia, napr. cyklus v procese lampyris_insanus (fotografie mobilom, od r. 2015) je kombináciou obrazu a poézie, dostupných aj na autorovej instagramovej adrese."

 

Kurátorka: Mgr. Lucia Benická

Odborná spolupráca: Mgr. art. Tomáš Agat Błoński, ArtD.

Grafika: Mgr. art. Ivana Betková

 

Výstava v Galérii umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi je prvou väčšou prehliadkou Błońskeho tvorby za posledných 20 rokov.  Projekt je pripravený v spolupráci s Domom fotografie, o.z. , ktorý s autorom spolupracuje už cez dve dekády.

Vernisáž

02.03.2016 o 17:00 hod.


Miesto konania

Galéria umelcov Spiša
Zimná 46, Spišská Nová Ves


Trvanie

02.03.2016 - 22.05.2016FB Event

Pozvánka (stiahnuť)

Plagát (stiahnuť)

Tlačová správa (stiahnuť)
NEWSLETTER
NOVINKY PRIAMO NA VÁŠ E-MAIL

počítadlo.abz.cz