Mgr. art. Mária Bujňáková, ArtD. (1989), aktívna dizajnérka, ktorá pôsobí v dizajnérskom štúdiu Furnicoolture a ako odborná asistentka na Katedre dizajnu, Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. V roku 2015 absolvovala FU TU v Košiciach, v študijnom programe dizajn. V roku 2021 získala titul artis doktor na FU TUKE. V rovnakom roku získala nomináciu za dizertačnú prácu na Národnej cene za dizajn (dielo Takka figúrka). Počas štúdia absolvovala pracovnú stáž v Malage v Španielsku a výmenné pobyty na Politechnike Koszalinskej v Poľsku a Národnej akadémii umení Oslo v Nórsku (KHiO). Po skončení magisterského štúdia získala odborné skúsenosti na zahraničnej stáži vo Švédsku a na kreatívnych rezidenciách na Slovensku. Zaoberá sa témou naratívneho dizajnu a symbolizmu, ktoré aplikuje aj vo svojej tvorbe. Venuje sa produktovému a grafickému dizajnu so zameraním na vizuálnu identitu, obalový dizajn, menšie produkty, nábytok a špecifické interiéry najmä vo verejných priestoroch. Získala viacero ocenení, pravidelne vystavuje na dizajnérskych výstavách doma a v zahraničí. Medzi jej najnovšie diela patrí vizuálna identita pre Štátnu filharmóniu v Košiciach v spolupráci s Mgr. art. Annoumáriou Digoňovou, identita festivalu Art & Tech Days v Košiciach a ocenenie na Košice Region Innovation Awards. Fascinuje ju papier, ekologické materiály a dôvtip v dizajne. furnicoolture.com
O DIELE
Takka figúrky, 2021, drevo, Nominácia na Národnej cene za dizajn
Takka figúrka je miniatúra bez pretvárky. Je inšpirovaná prirodzenými ľuďmi a nesie myšlienku „taký, aký som“. Figúrka má slovenské DNA, pretože je v nej zakódovaný štátny znak, ale svoju živú kópiu si nájde na celej zemeguli. Drevená figúrka je vtipnou podobizňou svojho majiteľa v domácnosti. Jej pohlavie, výzor a oblečenie si zvolí majiteľ sám, alebo jeho rodina či priatelia. Medzi oblečením však nenájdu drahé manažérske obleky, biele plášte, ani značkové šaty, ale autentické tielka, tepláky, župany či slipy. Vybrať si môžu z rôznych účesov, ktoré sa pri pánskej figúrke kombinujú s bradou, fúzmi, alebo strniskom. Páni, ktorí radi odhaľujú svoje mužné chĺpky na hrudi, nájdu aj takýto model figúrky. Nespútané ženy, ktoré neskrývajú svoju ženskosť, nechajú figúrku tak, ako by ich príroda stvorila. Súčasťou dámskej figúrky môže byť aj bábätko Takka junior, ktoré sa jednoducho nasunie na brucho postavičky. Takka figúrka sa nehanbí ani za okuliare, prvoplánové tetovanie, čelenky alebo znamienka, pretože je taká, aká naozaj je.
Vázy s tapisériou Lovestory, 2021, porcelán, textil
Príbehy o láske sú od minulosti reprodukovaným symbolickým motívom vo všetkých druhoch umenia. V úžitkovom umení sa najčastejšie objavovali námety s ľúbostným charakterom (ľúbostná mágia), ale aj dramatické motívy o nešťastnej láske, strate či nevere. V súčasnosti sa význam lásky podceňuje a stáva sa z neho sentimentálne klišé so stratou podstaty. Keramické vázy odkazujú na tradičnú keramiku s ľúbostnou tematikou, ktorá sa vyskytovala vo figurálnej, rastlinnej i zoomorfnej ornamentike. Citový vzťah charakterizuje dotyk pier dvoch váz v minimalistickom prevedení. Na dne z vonkajšej strany každej vázy sa nachádza grafický odkaz, ktorý nesie myšlienku sebalásky a lásky k blížnemu. Úžitkové predmety sú zabalené do príbehov od rôznych autorov s individuálnou výpoveďou, ktoré si užívateľ môže uchovať.
Vernisáž
9. 4. 2025 o 17.00 hod.
Miesto konania
Galéria umelcov Spiša
Zimná 46, Spišská Nová Ves
Trvanie
9. 4. 2025 – 13. 7. 2025