Tanec urbánneho šamana

Vstup do virtuálnej 3D prehliadky výstavy:

Autori zo zbierky: Karol Baron, Tomáš Cetera, Jaroslav Čech, Slavomír Durkaj, Paulína Halasová, Milan Hnat, Alan Hyža, Petr Jedlička (CZ), Zuzana Antalová Kacvinská, Martin Kacvinský, Robo Kočan, Gabriel Kosmály, Kamil Kozub, Mikuláš Kravjanský (SK/CA), Štefan Kubík, Jan Mezřický (CZ), Richard Roháč, Peter Rónai, Rudolf Sikora, Mikuláš Siranko, Peter Župník

Hostia: Costin Brateanu (RO), Asztrid Csatlós (HU), Viktor Fuček (SK), Martin Knut (SK), Judith Lesur (FR), Vinay Sharma (IN), Sophia Schomberg & Nikolaus Baumgarten (DE), Tomasz Wendland (PL)

Výstava diel 21 autorov zo zbierky Galérie umelcov Spiša, doplnená o diela 9-tich slovenských a zahraničných autorov (HU, FR, DE, IN, RO, PL), reflektuje súčasnú spoločensko-kultúrnu situáciu západného sveta, ktorý sa obracia od racionality smerom k spirituálnemu prežívaniu, hľadaniu nových skúseností a alternatívnych ciest (seba)poznania. Výstava je uvedená v rámci dramaturgického cyklu výstav Zbierka v dialógu.

Výstava je výsledkom výskumu zbierky Galérie umelcov Spiša a ponúka jej zhodnotenie v rámci reinterpretácie selektovaných diel. Vybrané diela v diferentných médiách, od grafiky cez maľbu po site-specific inštaláciu, objekt a video, sú oslavou umeleckej imaginácie ako jedným zo základných aspektov výtvarného umenia. Výstava predstavuje 21 autorov zo zbierky galérie v dialógu s 9 prizvanými účastníkmi z domova a zo zahraničia. Diela mladej, strednej a staršej generácie umelcov sa navzájom dopĺňajú vo výpovedi o hĺbke a rozsiahlosti ľudskej psyché. Performance „urbánneho šamana“ ozvláštni expozíciu a dá jej nový časopriestorový rozmer. Odkazuje na filozofiu animizmu v západných kultúrno-referenčných rámcoch, v nadväznosti na poznatky psychoanalýzy. Reflektuje fantáziu, sny, podvedomie, spiritualitu a osobné mytológie. Umožňuje zostup do krajín podvedomia a dotýka sa otázok nového šamanizmu. Nazretie do paralelných svetov, ktoré sú zrkadlom našich predstáv, strachov a túžob, otvára nové vrstvy (subjektívnej) reality.

Výstava je rozdelená do dvoch častí – Trippy a Creepy. Časť „Trippy“ reflektuje halucinačný efekt vzlietnutia či pádu, vibrácie šamanského tanca, ktoré umožňujú vstup do iných svetov. Sekcia „Creepy“ vyvoláva nepríjemný pocit nepokoja, je odrazom našich strachov a očistcom traumatických skúseností. Predstavuje tiež „iné“ bytosti, zvláštne a excentrické, ktoré vzbudzujú údiv. Možno ich stretnúť ako archetypálne figúry na potulkách v nevedomí, alebo mimo hlavných prúdov spoločnosti.

Mgr. art. Katarína Balúnová, ArtD., kurátorka výstavy

Kurátorka: Mgr. art. Katarína Balúnová, ArtD. – GUS

Produkcia: Mgr. Lenka Králová – GUS

Grafika: Mgr. art. Ivana Babejová, ArtD. – GUS

REPORTÁŽ
TV Reduta, odvysielané 23. 04. 2024: archív TV Reduta

VIDEÁ
Kurátorka Katarína Balúnová o výstave:

AUTORI 

Alan Hyža                                             Viktor Fuček      

Petr Jedlička                                        Asztrid Csatlós

Zuzana Kacvinská 

FOTOGALÉRIA z vernisáže výstavy (17. 4.) objektívom Ivana Fleischera:

Vernisáž
17. 4. 2024 o 17.00 hod.

Miesto konania
Galéria umelcov Spiša
Zimná 46, Spišská Nová Ves

Trvanie
17. 4. 2024 – 21. 7. 2024